Jeden speciální příspěvek bych chtěl věnovat návštěvám filmových míst ze slavných francouzských filmů. Je mi jasné, že v exteriérech Paříže toho bylo natočeno tolik, že ani 14-denní pobyt by nemohl obsáhnout všechny slavné scény – Jeanem Gabinem počínaje a Hanebnýma panchartama konče. K mojí spokojenosti však stačilo, že jsme po cestě natrefili na pár míst z filmů, které mám rád, a které jsem si tak mohl připomenout. Pro každého, kdo má rád filmy stejně jako my a kdo by rád při cestě navštívil nějaké to povědomé místo z filmu, doporučuji stránky www.filmovamista.cz

Vybaveni nezbytnou přípravou jsme tedy vyrazili na lovsmile První místo, které jsme navštívili, bylo z filmu Amélie z Montmartru. Scéna, kdy Amélie na schodišti nadzemky vylepuje plakáty „Kdy a kde?“ se natáčela u výstupu z metra na stanici La Motte – Picquet – Grenelle. V reálu to vypadá takto, ale pro porovnání doporučuji navštívit Amélie z Montmartru.

 

Amélie Kdy a kde

 

Eiffelovku a Vítězný oblouk vynechám, ale třeba se někomu při nadcházející fotce vybaví klip od Adele „Someone like you“, který v černobílém provedení natáčela právě na břehu Seiny u mostu Alexandra III.

 

Adele nábřeží

 

Anebo, vybaví se Vám nějaký film při vybírání roztrhaných fotek zpod automatů na fotky v pařížském metru?? smile

 

Nino hledá fotky

 

Následující den jsme se byli projít kolem kanálu Saint Martin, kam si Amélie chodila házet žabky – viz. Amélie z Montmartru  Přímo na zdymadlo je zákaz vstupu, ale i tak je filmový záběr hodně zřetelný.

 

kanál St. Martin

 

Dalším místem z tohoto krásného filmu je ulice Rue Mouffetard, kudy každé ráno chodí Dominique Bretodeau a kde mu jednoho dne zazvoní telefon v budce a on nalezne jeho dávný dětský poklad. Tato ulice je i v reálu tak krásná jako ve filmu, nachází se ale v samotném srdci Montparnasse v jižní části Paříže. Na jednom konci je gotický kostel Sv. Medarda, od kterého se táhne ulice plná krámků, stánků a restaurací směrem k Sorbonně. Nevím, jestli je toto místo popsáno nějak v průvodcích, nicméně je jako stvořené k příjemné procházce a nasávání pařížské atmosféry bez toho, aby se člověk mačkal s dalším milionem turistů, jako na těch nejprofláklejších místech. Je možné se zde i za 16 Euro či podobně naobědvat.

 

Rue de Mouffetard

 

Jedním z míst, kde bylo natočeno dokonce několik filmů, je katedrála Notre Dame. Mně se nejvíc asi vybaví scéna z Amélie z Montmartru, při které turistka z Quebecu dopadne přímo na maminku Amélie – Amandine Poulainovou rozenou Fluetovou. Možná ještě více povědomé jsou ale záběry z jakýchkoli verzí adaptace románu Viktora Huga – Zvoník od Matky Boží.

 

Notre Dame film

 

No a pak tady máme slavný Montmartre. Na začátku ulice St. Vincent se natáčela jedna z úvodních scén z Amélie, kdy moucha z čeledi bzučavkovitých prolétá touto ulicí. No, trochu to z perspektivy 200 cm nad zemí vypadá jinaksmile

 

Rue de Vincentes

 

Následující místo si každý vybaví při scéně, kdy Nino hledá před Sacre Coeur Amélii a „kamenná socha“ mu ukazuje prstem na dalekohled. "Pane, když prst míří do nebe, jen hlupák se dívá na prst."

 

Kamenná socha Montmartre

 

Kolotoč ve stylu Belle Époque se pořád nachází pod Sacre Coeur, kdybyste ale chtěli volat svému Ninovi, budku tam budete hledat marně. Zato je zde spousta Afričanů, kteří Vám budou nutit navléknutí bezcenného náramku pro štěstí na ruku, aby Vás pak mohli stáhnout o nejedno těžce vydělané Euro.

 

P1030986

 

Následující fotku schválně nechám bez komentáře a budu rád, když mi pod příspěvek napíšete, z jakéhože to filmu místo pochází. Anebo rovnou do soukromých zpráv, abyste nezveřejnili „spoiler“. Prozradím jen, že schodiště se nachází v bezprostřední blízkosti lanovky k Sacre Coeur.

 

Prohnilí

 

Úplně poslední fotku je pro mne velmi cenná, je pořízena v Café des Deux Moulins – tedy v kavárně U dvou mlýnů na ulici Rue Lepic na Montmartre. Tady pracovala Amélie jako servírka. Tady prodávala hypochondrická kolegyně tabák a cigarety. Tady si nahrával žárlivý rádoby přítel komentáře. A tady si dával Nino Quincampoix Crème brûlée a posléze sbíral vysypaný cukr navlhčeným ukazováčkemsmile

Kavárna u Dvou Mlýnů