V polovině listopadu 2015 jsme se s Milanem a naším kamarádem Jakubem rozhodli na čtyři dny vycestovat do země, která nás přitahovala nejen svou exotičností, ale také pověstným šafránem a příjemnými lidmi. Naší cílovou destinací byl Teherán. Původně jsem si myslela, že íránské ženy jsou zahalené od hlavy k patě a o módu se vůbec nezajímají. Předem jsem si načetla informace o tom, co bych si v muslimské zemi, jakou Írán je, měla oblékat. Přiznávám, měla jsem trochu obavy, je to přeci jen jiná kultura.

Teheránské ženy nejčastěji nosí buď tradiční oděv, tedy čádor, což je černý hábit, který pokrývá kromě obličeje celé tělo, nebo jen hidžáb tj. šátek, která zakrývá vlasy, krk a někdy i poprsí. Aby nebylo vidět pozadí, je potřeba hidžáb doladit ještě delším kabátem (pod zadek). Přesně tak jsem to praktikovala i já. Mimo šály na hlavě jsem také po celou dobu oblékala zimní kabát s kožíškem a i když u nás by mě módní policie zkritizovala, tady si myslím, že jsem prošla na výbornou a nikoho jsem svým oblečením neurazila. Co se týče obuvi, íránské ženy nosí kromě vysokých podpatků stejné boty jako u nás. V létě to bude asi lehce jiné, nicméně bych otevřené sandále asi nedoporučovala. Není výjimkou, zejména na severu, potkat ženy oblékající černý kabát nebo delší pletený svetr pod zadek a barevný hidžáb. Převládají teplé výrazné barvy jako je červená či růžová nebo hidžáb s květinovými vzory, zejména u starších žen.

Aby ženy v Teheránu zdůraznily svoji krásu, líčí se mnohem více nežli u nás. Používají výrazné oční stíny, tužku na oči, řasenku a silnější vrtsvu make-upu. Kabelky jsou běžným módním doplňkem, stejně jako třeba značkové hodinky či drahé sluneční brýle. Když jsme přistáli na letišti, ještě v letadle byly ženy upozorněny, že je potřeba zakrýt si vlasy, krk a poprsí šálou v souladu s koránem. Když turistky budou dodržovat toto pravidlo, je to oukej a nemusí pak mít z ničeho obavy.

Od místňáků, u kterých jsme bydleli, jsme měli možnost dozvědět se, že Teherán se dělí na jižní, chudší, část a severní, kam proudí investice, jezdí luxusní auta, kde se nachází moderní vysoké budovy a dokonce i Palladium. smile Trochu mě překvapilo, pravděpodobně to souvisí se sílícím vlivem západu, že hlavně na severu města ženy hidžáb moc neřeší.  Mají ho jen tak ledabyle umístěn v zadní části hlavy a drží jen na culíku. Hm, pokušitelky smile  Na severu Teheránu se ženy také oblékají více moderně a v pestřejších barvách. Pozn.: Ještě, že jsme sem cestovali v podzimním měsíci, upřímně lituju ženy, které musí takto zahalené chodit v létě při 45°C. To chlapi to mají mnohem jednodušší, mohou chodit v džínách, tričku, prostě klasika jako u nás. Akorát krátké šortky si musí pánové odpustit.

P1030338

My jsme bydleli u mladého a sympatického páru v v jižní části hlavního města Teherán. Manželé nás po příjezdu ubytovali a po celou dobu pobytu se k nám chovali velmi pohostinně a přátelsky. Vyprávěli nám, že Írán je země s velkým investičním potenciálem, a že v zemi došlo k uvolnění sankcí, které vůči zemi EU měla, takže pokud jste podnikatel a zrovna přemýšlíte, kam lokalizovat svůj business, Írán je ta správná volba. Příjemně mě překvapilo, že s nošením šátku to v domácnostech není tak horké, a že jsem si ho ihned po tom, co se zavřely dveře do bytu, mohla směle odložit smile Bylo velmi příjemné, že jsme se od místních dozvěděli kulturní odlišnosti obou zemí. Věděli jste například, že kultovní film Titanic režiséra Jamese Camerona u nich trvá jen cca půl hodiny namísto klasických 194 minut? Schválně, kdo uhodne proč…. smile

P1030282

Zatímco před islámskou revolucí se ženy koupaly v moři v plavkách nebo se procházely v ulicích Teheránu nezahalené, nástup vlády Chomejního přinesl změny. Zejména na venkově je běžné, že se ženy oblékají velmi konzervativně. Převládá černá barva a pravidlo, že čím méně je vidět, tím lépe. Teherán, naproti tomu, vykazuje zvýšený zájem zahraničních módních návrhářů a světoznámých značek typu Dolce & Gabbana. Nošení burky či hidžábu se totiž již neomezuje na prostý smysl zakrytí hlavy, ale je i nositelem prestiže a sociálního statutu. Mladší ženy a ty z bohatších rodin stále více nosí drahé doplňky, kterými oživují monotónní čádor.

Vím, že mnoho lidí od návštěvy Íránu odrazují odstrašující zprávy v médiích a celkový negativní obrázek země. Já jsem si sama vyslechla, že i když jsem Teherán navštívila s dvěma chlapy, tak že jsem blázen a sebevrah, nicméně vás mohu ujistit, že při dodržování určitých pravidel není Teherán o nic nebezpečnější, nežli jiná světová metropole. Toto platí i při dodržování pravidel konzervativního oblékání. Je evidentní, že místní ženy mají sklony k západnímu, volnějšímu stylu oblékání. Na druhou stranu jsme se ale také dozvěděli o případu, kdy za stáhnutý hidžáb příliš nízko přes vlasy, byly ženy sankcionovány ze strany mravnostní policie.

Zatímco pánové to mají z hlediska oblečení stejně jednoduché jako kdekoli jinde v Evropě, ženy se v Íránu musí potýkat s nejednou výzvou. Tato výzva by ale měla být braná pozitivně a neměla by ženy - cestovatelky odradit od návštěvy takové krásné a zajímavé země, kterou Írán bezesporu je.

upravena fotka na blog s hologramem