Náš výšlap na Popradské pleso začal na zastávce električky. V létě není až tak nutné se prvotně zorientovat, poněvadž směrem na Popradské pleso s Vámi půjde dalších několik skupinek. Cesta vede po asfaltce a sklon je pouze místy vyšší tak, aby se u toho člověk zadýchal. Začíná se na široké pláni v lesním pásmu, i když tento popis není po katastrofické vichřici v Tatrách před několika lety až tak úplně přesný. Tam kde dřív býval les jsou dnes často jen holé pláně a vyvrácené uschlé stromy. Cesta ubíhá pěkně a po pár zákrutách se dojde až k odbočce doprava, kam vede cesta na Symbolický cintorín ve Vysokých Tatrách. To je místo, kde mají památníky oběti hor a mezi tím vede horská stezka. Zde se člověk může zastavit, zamyslet se a uvědomit si sílu a nebezpečí hor. Ne nadarmo má tento hřbitov motto „Mrtvým na památku, živým pro výstrahu“. Je zde uloženo i několik keší, takže jsme si alespoň jednu v blízkosti kapličky ulovili.

u Popradského plesa

Symbolický cintorín za sebou, na Popradské pleso už je to jen, jak se hezky česky říká, „Ein Katzensprung“. To jsme krásně obešli zprava, abychom se dostali k chatě na Popradském plese, kde jsme si za pár Euro koupili petku sodovky. Zde je všude hafo turistů - no bodejť by ne, když jsou odsud skvělé výhledy na všechny ty velikány kolem – Rysy, Satan, Vysoká… Celá cesta od električky se dá zvládnout bez zastávky na Symbolickém cintorínu za hodinu.

My jsme ale nešli zpátky stejnou cestou a místo toho jsme se vydali po červené lehce po vrstevnici nahoru, směrem na Štrbské pleso. Tam jsme dorazili asi po hodině svižné chůze, jelikož jsme chtěli stihnout ještě lanovku na Chatu pod Soliskom. Tu jsme samozřejmě nestihli a příště bych si na tuto krásnou stezku vyhradil klidně o hodinu déle. Štrbské pleso je jedním z turistických klenotů na Slovensku, zároveň je to ale i destinace s přemrštěnými cenami a návaly turistů jak v létě, tak zimě. Od lanovky jsme šli kolem půjčovny čtyřkolek až před hotel Patria – ano, k té slavné stavbě, která už je snad symbolem i pro celé Slovensko.

cesta

Tripadvisor jídlo ve zdejší Kolibě docela chválil, ale když jsme tam byli my, tak Koliba nepremávala, přemístili jsme se tedy do Janovej koliby na rozcestí kousek od hotelu, kde jsme si dali zasloužené halušky s bryndzou.

Štrbské pleso

Aniž bychom se zde za těch několik Euro přejedli, šli jsme si odlovit ještě několik kešek a projít se okolo Štrbského plesa. Trochu nám nehrálo do noty počasí, ale zase bylo důležitější, že bylo pěkně předchozí den na výstup na Gerlachovský štít. Kafe už jsme si ani nedávali a vyjížďky na loďkách jsme taky oželeli a po pěkné procházce s nezbytnými fotkami jsme došli k električce směr Poprad, kde už na nás čekali kolegové z práce, abychom jeli zpátky do Čech.

Uložit

Uložit